Zemědělská půda ČR vynáší 2,3% ročně

Vyplatí se vlastnit zemědělskou půdu? Zisk českého zemědělství za rok 2015 klesl o 27 % na 16,9 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že v roce 2014 naopak dosáhl rekordních 23 mld. Kč a to především díky dotacím, tak se nejedná o žádnou tragédii.

Tato čísla lze použít pro přepočet na průměrný finanční výnos ze zemědělské půdy.

Celková plocha zemědělské půdy ČR je zhruba 4,3 mil. hektarů (asi polovina celkové rozlohy ČR).

Vyplatí se investice do zemědělské půdy? Foto Morguefile

Vyplatí se investice do zemědělské půdy? Foto Morguefile

Výpočet si zjednoduším a vezmu nižší hodnotu zisku, tedy tu loňskou a nebudu počítat průměry za poslední roky, průměrný růst apod.

Zisk z jednoho hektaru zemědělské půdy:
16 900 000 000 Kč / 4 300 000 ha = 3 930 Kč

Cena zemědělské půdy je 12-25 Kč za m². V roce 2014 to bylo průměrně 13,90 Kč za m². Dejme tomu, že dnešní průměrná cena zemědělské půdy je 17 korun za m² (jen odhaduji, možná je cena 19 Kč za metr). V některých lokalitách je cena půdy o hodně vyšší, protože předpokládá změnu na stavební pozemky v dohledné době. Pak nejde o investici do zemědělské půdy, ale o stavební pozemky.

Jeden hektar = 10 000 m² = 170 000 Kč
Hodnota veškeré zemědělské půdy v ČR = 731 mld. Kč
Ze 170 000 Kč investovaných do zemědělské půdy je finanční výnos ze zemědělství 3 930 Kč, což je 2,3 %.

Zajímavost ve stylu Warrena Buffetta: Při aktuální ceně zlata 992 000 Kč/kg se veškerá zemědělská půda ČR rovná 737 tunám zlata. Celkové množství zlata na světě je 171 300 tun, což je kostka o hraně 20,7m. Za všechno zlato světa by se dala koupit zemědělská půda ČR 232 krát.

Průměrný výnos ze zemědělské půdy činí zhruba 2,3%.

Otázkou je, jak statistický úřad vypočítal zisk, ze kterého při výpočtu vycházím. Velké množství zemědělské půdy mají podniky v nájmu a nejsou jejich vlastníky. V některých případech vlastníky půdy jsou. Není výjimečné, aby družstvo mělo zisk po zdanění 6 000 Kč/ha a proto se mi zdá zisk českého zemědělství malý.

Pokud zemědělské družstvo vlastníkem půdy je, pak ji muselo koupit a to se projeví v účetních nákladech. Dále je otázka, jaké daňové optimalizace předcházely uvedenému zisku 16,9 mld. Kč.

Za předpokladu, že uvedený zisk je pouze na pozemcích v nájmu, je skutečný výnos z vlastní zemědělské půdy vyšší o nájemné. Pak by výnos činil 6 930 Kč/ha, resp. 4%.

Pokud jde o čistý výnos z nájemného, to činí v dobrém případě 3000 Kč/ha, v horším případě o hodně méně.

Ze 170 000 Kč investovaných do zemědělské půdy je výnos z pronájmu 3 000 Kč, což je 1,8 %.
Výnos z pronájmu zemědělské půdy činí 1,8%.

Dalo by se říct, že pokud investujeme do zemědělské půdy, pak bude výnos zhruba 2% ročně z nájmu (v lepším případě). Pokud budeme provozovat vlastní zemědělskou výrobu, bude výnos dvojnásobný, ovšem museli bychom investovat do vlastních strojů a tak dál. Šikovný zemědělec může mít výnos samozřejmě vyšší.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Komentáře k článku Zemědělská půda ČR vynáší 2,3% ročně (celkem 3)

 1. David 7.10.2016 at 17:35 #

  jenom informace, pokud si dobře pamatuji zem. půda obecně se účetně odepisovat nedá, jinak děkuji za článek

  • Pavel Bambásek 7.10.2016 at 19:37 #

   Dobrý den, děkuji, máte samozřejmě pravdu, chybka se vloudila (v článku jsem to opravil). Odhad toho, co vše je zahrnuto v účetních nákladech firem zahrnutých do celkového zisku zemědělství, to bohužel moc nezpřesňuje.

 2. Matěj 9.4.2019 at 17:47 #

  Dobrý den,

  nelíbí se mi, že lidé nemají žádný vztah k půdě.
  Vlastní ji a pronajímají, ačkoliv se ani trochu nezajímají o to, co se s půdou děje. Potom je to zemědělcům, obhospodařujícím tyto pozemky taky jedno – nejsou jejich, pronajmou si zase jiné…

  Působením reziduí z nadměrného množství pesticidů, herbicidů, nedodržováním osevních postupů a nedostatečnou kultivací se zhoršuje kvalita půdy.
  A tak orné půdy směle ubývá…

  Zamyslete se prosím nad sebou, jestli není lepší, když už na půdě nechcete hospodařit, půdu prodat někomu, kdo se o ni bude dobře starat v souladu s trvale udržitelným rozvojem.

  Období komunismu přerušilo vztahy mezi lidmi a půdou. Dnes jsme o několik generací dál. Půdu vlastní většinou lidé, kteří už nedokáží a hlavně ani nemají zájem navát na tradici svých předků, resp. asi se nedá čekat, že by všichni hospodařili na nějaké půdě, ale na místě by byl alespoň racionálnější způsob uvažování (a nedělat vše jen pro peníze).

  Mysleme i na naše potomky. Půda nám dává jídlo. Měl by se o ni starat, resp. ji vlastnit, někdo zodpovědný.

  Díky všem, kteří si to přečetli. :)

  Matěj Chytrý
  Student Agronomické fakulty
  Brno Mendelu

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: