Vyšly dva skvělé články o tvorbě peněz na blogu ČNB

Peníze nevyrábí ČNB, jejich množství si určuje sama ekonomika. Můj dřívější článek Jak se tvoří peníze můžu nyní doplnit citacemi ze skvělých nových příspěvků na blogu ČNB.

cnb-blog

Peníze se tvoří při poskytnutí úvěru komerční bankou a mizí splacením úvěru:

Bezhotovostní peníze, neboli vklady firem a domácností u bank, jsou v moderní době tvořeny úvěrovou činností těchto peněžních ústavů, které poskytnutím úvěru svému klientovi v tentýž okamžik vytvoří depozitum ve stejné výši. To pak žije dál svým životem, dokud nezanikne například tím, že daný subjekt svůj úvěr u banky splatí.

Zdroj: http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/prispevky/kral_2016114.html

V článku od pana Petra Krále jsou dále rozebrány důvody, proč měnové intervence nemají hyperinflační účinky, jak některá média straší.

A s nádechem humoru napsaný příspěvek pana Tomáše Holuba rozebírá to samé, ale jinými slovy:

Banka tedy úvěr poskytne tak, že na jednu stranu připíše „zbrusu nové“ peníze na účet svého klienta (které se počítají do peněžní zásoby) a na druhou stranu své bilance si zaúčtuje úvěrovou pohledávku vůči svému klientovi.
…Vstřebat napoprvé tuto „nesnesitelnou lehkost tvorby peněz“ je opravdu těžké.

Zdroj: http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/prispevky/holub_20161114.html

Jak již jsem psal, web ČNB je skvělý zdroj informací.

Uvedené informace nejsou alfo a omegou obchodníka na burze, ale podle mě je dobré tyto věci znát. Jednak Vás pak nevyplaší laické zprávy v médiích, že nás čeká hyperinflace a jednak pak můžete v obchodech s akciemi zohlednit makroekonomické principy. Osobně mi připadá pro investory nepraktický přístup některých fondů, které si berou jako hodnotící parametr akciový index a je jim jedno, kolik vydělají v absolutní hodnotě. A právě to, jak se bude chovat index, je zásadně ovlivněno makroekonomií. Pro investory do nemovitostí je samozřejmě klíčové znát ekonomické cykly.

Díky pochopení principů ekonomie si můžete dělat vlastní úvahy a závěry o budoucnosti akciových trhů. Já se například domnívám, že nás čeká dlouhé období recese světové ekonomiky. Dluhy se v mnoha zemích dostaly do maximální výše a ani snížením úrokových měr na nulu se nevytvoří nové půjčky, které by byly jako obvykle impulzem pro nastartování ekonomiky do expanze, díky zvýšení počtu transakcí a tak dál.

Nejrychlejší by bylo shodnout se na tomto stavu a místo obvyklých ekonomických nástrojů rovnou udělat nějaký razantní krok, jako je třeba měnová reforma (to je možná přehnané) nebo vrtulníkové peníze, redistribuce peněz od bohatých k chudým atd. Jenže toto všechno jsou velmi razantní kroky a nebudou veřejností pozitivně přijaty, dokud nebude dlouhé roky trvat recese. Pak bude každému jasné, že nějaký drsný krok je třeba. Ale abych nemaloval čerta na zeď, ta recese ekonomiky nemusí vůbec být děsivá jako v třicátých letech minulého století, kdy světové HDP kleslo o 15%. Jsem poměrně optimista, protože v Japonsku je vidět, že ta táhlá recese je sice nepříjemná, ale ještě to neznamená, že lidi nemají co jíst a nemají práci. Na to už jsme doufám ve vývoji dost daleko.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, , ,

Komentáře k článku Vyšly dva skvělé články o tvorbě peněz na blogu ČNB (celkem 10)

 1. Petr 18.11.2016 at 17:39 #

  Takže kurzový závazek 27 Kč za Euro neznehodnocuje cenu peněz? To mi nedává smysl. Při našem ekonomickém vývoji by měla růst, ne?

  • Pavel Bambásek 18.11.2016 at 18:05 #

   Asi myslíte ve srovnání s ostatními měnami. V tom smyslu samozřejmě ano.

   • Petr 18.11.2016 at 18:56 #

    No jasně. To je ale zcela zásadní zdražení veškerého importu. Když se podívám na svou spotřebu, tak mám skoro vše made in Amerika, Německo, China… Dokonce už i potraviny a různé suplementy. O zdražení dovolených nemluvě. Já mám pocit, že mne ČNB ochudila. Možná špatně nakupuji :)

    • Pavel Bambásek 18.11.2016 at 19:07 #

     To si taky vždycky říkám, když jsem mimo ČR, že to postrčení ekonomiky platíme všichni (při směně za jinou měnu je to nejvíc vidět). Otázka je, zda za růst ekonomiky opravdu můžou intervence a nebo by rostla tak jako tak. Možná pomaleji. Jinak mě šlo spíš o to zmínit, že intervence neznamenají tisk nových peněz ve smyslu, v jakém nás straší některá média (že bude následovat hyperinflace).

     • Petr 18.11.2016 at 19:26 #

      Logicky bych řekl, že to pomohlo čistým exportérům. Ale těch asi moc nebude a dlužníkům – těch už budu víc. Nejsem ekonom, nicméně bohatství se na dluh asi moc nevytvoří.

      Já si pamatuji ze školy jak nám dávaly za příklad silnou Marku a rozmach Německa. Díky silné měně Němci hodně inovovali a posunulo je to tam kde jsou. Teď jim asi vyhovuje levně exportovat, ale dlouhodobě to není moc motivační.

     • Pavel Bambásek 19.11.2016 at 1:59 #

      Také nejsem ekonom, jen se snažím chápat ekonomické principy. Přijde mi to nesmírně zajímavé.

      Jak je popsáno v těch článcích, na které odkazuji. Moderní peníze jsou všechny dluh.

      K té marce… Už jsem slyšel názor, že to je negativní jev intervencí. Negativní ve smyslu zlenivění českých firem, které se nezdokonalují v produktivitě práce, protože díky slabé koruně můžou mít produktivitu nízkou a vydělávají i tak.

      Obecně co tak čtu a slyším, tak se má za to, že intervence byly docela dobrý krok na postrčení ekonomiky, ale už trvají moc dlouho.

 2. Petr 19.11.2016 at 9:42 #

  To mě právě překvapuje, když čekáte recesi. To je přeci potvrzením, že ty intervence nefungovaly, ne?

  ,,Moderní peníze jsou všechny dluh.“ – Jasně, ale ČNB tím upřednostnila dlužníky před střadateli.
  Já třeba spořím, a když přijde krize, tak se o sebe postarám (i když ČNB mi to dost stěžuje a musím kvůli ní riskovat díky nízkým úrokům)…

  …Co dlužník? Více se zadluží? Spadne do dluhové spirály? Bude na dávkách? Zhorší se mu zdraví – bude větší zátěží pro systém. Takový přístup by se měl podporovat? Byť jen na chvíli?

  • Pavel Bambásek 19.11.2016 at 12:00 #

   Já bych neřekl, že recese přijde už příští rok. Bude to nějaký čas trvat. Pokud předpokládám, že intervence fungovaly a nynější růst se nastartoval díky nim, pak jejich ukončení naopak ekonomiku zbrzdí. K tomu se také zvýší úrokové míry, což je druhá brzda. Pak má být příští rok vyrovnaný rozpočet, což je také brzda (i když on asi vyrovnaný nebude, tak to bude neutrál). Na druhou stranu se budou zvyšovat platy státních zaměstnanců a to je plyn. Dalších tisíc parametrů neznám a otázka je, jak moc se na ty brzdy bude šlapat a jaké budou důsledky v reálu. Jsme taky provázaní s Německem a to nesleduji.

   Každopádně bych řekl, že zvýšení úroků ukončí růst cen nemovitostí.

   Z hlediska úspor se jednoduchou matematikou jeví lepší inflace 1% a úrok 0, než když v roce 2008 byla inflace 6,3% a úrok 3,5%.

   Centrální banky a vlády mají podle mého těžkou úlohu. Lidé chtějí nízkou nezaměstnanost, vysoký úrok na úsporách, ale zároveň dostupné hypotéky a krasojízdu ekonomiky bez výmolů. Já nevím, co by měly dělat, ale nejspíš dělají co považují za správné.

   Jestli intervence jsou dobré nebo špatné, to nevím a ambice si na to nedělám. Mě spíš zajímá, jak ekonomika funguje a jak kroky centrálních bank a vlády ovlivní ceny nemovitostí, akcií a jiných aktiv. Podle toho se pak zařídím.

   V ČNB podle mě jsou kompetentní lidé a dělají, co můžou. Jestli je to správně, to nevím. Každopádně ať už udělají cokoliv, najde se vždy hodně lidí, co jim bude nadávat. V tom je jejich práce nezáviděníhodná.

   Jestli si to dobře pamatuji, tak ČNB se bála deflace a proto zavedli intervence. Nedávno jsem se setkal s pánem, který se ekonomii vůbec nesnaží pochopit, jen nadával na nízké úroky, že mu mizí peníze a ČNB mu je vlastně ukradla. Co na to říct. Peníze neztrácí hodnotu rychleji, než v roce 2008, když byly úroky 3,5%, naopak. Deflace je velký strašák, ale to je na jinou debatu. Zeman a jiní tvrdí, že žádná deflace nehrozila. Já nevím, ale jestli tam nějaká pravděpodobnost deflace byla, taky mi připadá lepší radši jí zabránit, než to zkusit risknout. Blbé je, že to bychom museli mít dvě zeměkoule, abychom na jedné zkusili variantu A a na druhé variantu B, jinak se nedozvíme jak by to opravdu bylo.

   Co se mi hodně líbí je publikování článků lidmi z ČNB, jako jsou články výše uvedené. Je skvělé, že v dnešní době si může nevýznamný drobný obchodník jako já během sekundy na internetu najít, na čem se zakládají rozhodnutí ČNB, jak přemýšlí její představitelé a jak chápou ekonomii.

 3. Petr 19.11.2016 at 14:46 #

  Dovolím se ještě trochu oponovat. Vyrovnaný rozpočet a návrat sazeb do normálu způsobí recesi – To opět vyvrací, že intervence fungovaly. Zdravá ekonomika přeci nespadne do recese po návratu do normálu, nemyslíte?

  Mně je sympatičtější co udělal Island – nechal vše pokrachovat v období hyp. krize (2008-11) – pročistit trhem a nyní jsou ve zdravém růstu.

  Já nechci ČNB jen kritizovat, chápu proč dělá, co dělá. Jen myslím, že by bez tohoto monopolu bylo lépe. Líbí se mi Hayekovy Soukromé peníze (alternativa k centrálním bankám). Ještě žádná deflace zemi nezničila (většina spotřeby totiž nelze odložit) – zato inflace ano (naposledy třeba Venezuelu).

  • Pavel Bambásek 20.11.2016 at 2:39 #

   Nejspíš máte pravdu a do té recese hned tak nespadneme, jen se zpomalí růst.

   Pročištění by bylo bezva, v závěru článku to také píšu.

   Já si myslím, že bez moderní monetární politiky bychom se jako civilizace rozvíjeli o hodně pomaleji a nějaká ta krize by stejně občas také přišla.

Napsat komentář

Všechny informace poskytované na tomto
webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům
a neslouží jako investiční doporučení.

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: