Komodity (spready): Topný olej (heating oil) v lednu 2017

Kontrakt topného ole (HO – NY Harbor ULSD) zastupuje střední frakce po rafinaci ropy. V USA jsou lehčí frakce (benzín) cennější, protože je po nich větší poptávka než po těžších frakcích (více aut, méně náklaďáků). Dieselu/top.oleje se vyrobí 2x méně než benzínu.

Kontrakt HO reprezentuje

  • diesel (celoročně – kamiony, lodě – přeprava zboží; autobusy, stroje, generátory)
  • topný olej (zima – vytápění)
  • jet fuel-kerosene (léto – letadla) (jet fuel není přímo předmětem dodání kontraktu HO, ale HO futures se používa k hedge leteckého paliva)

Poptávka po dieselu je celoročně stabilní a představuje největší část využití středních frakcí ropy. Topný olej z tohoto koláče představuje menší část, ale poptávka po něm hodně kolísá. Poptávka/přebytek topného oleje víceméně tvoří výkyvy cen HO futures kontraktu.

Díky revoluci v těžbě břidlic a přebytků zemního plynu se od topení zemním plynem všeobecně ustupuje. Ale existuje region USA, kde je využití top. oleje pro vytápění pořád velké – Northeast (NewYork, Pensylvania, New Jersey…).

Mapa využití topného oleje v USA, zdroj EIA 2009

Pokud tedy region Northeast zasáhne krutá zima HO má tendenci hodně posilovat a naopak u mírné zimy HO velmi ztrácí na RB (benzín). Benzín naopak má tendenci růst, když je teplé počasí, protože povzbuzuje lidi k řízení a přesunům, a oslabovat v mrazivém počasí.

Počasí

Dlouhodobá předpověď počasí je velmi složitá a nepřesná, přesto existují tendence, které umožní odhadovat zimní počasí v USA. Předně z dlouhodobého sledování je možné odvodit jestli probíhá jev ElNino a nebo LaNina, které ovlivňují zimu v USA.

Pro tuto zimu je předpověď na jev LaNina, viz http://www.weatherzone.com.au/climate/indicator_enso.jsp?c=soi

Tento jev přináší do USA chladnější a delší zimy, protože vychýlí cirkulující Jet Stream a přináší chladné počasí od pólu.

Rozdíl v zimách El Nino a La Nina, zdroj USDA

Proto lze spekulovat, že poptávka po topném oleji bude větší než po benzínu. Zásoby topného oleje se budou likvidovat později a cena se udrží i hluboko do začátku jara. Podobná situace (i když silnější) nastala roku 2014 (zima 2013/14).

Spready na topný olej

Topný olej bude při tuhé zimě posilovat na úkor benzínu. Když se přiblíží jaro, začne benzín prudce posilovat a prodejci začnou agresivně likvidovat zásoby top.oleje. Z toho pohledu se jeví nejlepší spread RBK17-HOK17 se začátkem v půlce února. Jeho přední noha RBK17 je nejžádanjší kontrakt benzínu před létem, proto jeho hodnota by měla být vždy vyšší jak HOK17, jinak je zde prostor pro téměř zaručený zisk.

Tento rok už RBK17-HOK17 vystoupal poměrně vysoko, ale kvůli možné tuhé zimě by mohl v půli února klsenout na úroveň z listopadu/prosince. Pak bych to viděl jako zajimavou příležitost k nákupu s ukončením na konci března/poč. dubna.

Dále leze spekulovat na likvidaci zásob HO.

HOX7-HON7, HOZ7-HOM7 (první noha zimní měsíc, druhá noha letní měsíc), případně kombinace, která lépe vystihuje likvidaci zásob, ale také více podléhá výkyvům počasí.
HON7-HOH7, HOM7-HOJ7, HOV7-HOJ7 (letní/podzimní měsíc, jarní měsíc).

Pro všechny spready bych se řídil situací v zimě 2013/14 a jejic korelací/podovností se současným rokem (tzn. průběh spreadu RBK4-HOK4, HON4-HOH4, HOX4-HON4).

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, ,

Zatím bez komentářů. Buďte první a napište komentář.

Napsat komentář

Všechny informace poskytované na tomto
webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům
a neslouží jako investiční doporučení.

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: