Nákup akciového indexu SPY podle pohybů indexu strachu VIX

Otestoval jsem jednoduchou strategii pro obchodování na burze na nákup indexu SPY dle hodnot indexu VIX. Systém nakupuje, když je VIX nad svým deseti denním průměrem a prodává, když pod tento průměr klesne.

Strategie pochází z knihy uvedené na konci článku a v této podobě není sama o sobě obchodovatelná. Slouží jako inspirace.

Podmínky pro vstup a výstup z/do obchodu vypadají takto:

Hypotetické výsledky systému pro obchodování na burze, který využívá hodnot VIX pro obchodování SPY. Bledě modrý histogram představuje hypotetický vývoj obchodního účtu, červeně je vidět maximální drawdown. Černou barvou se zelenými a červenými puntíky je vývoj indexu SPY s vyznačenými obchody (zeleně ziskové, červeně ztrátové). Sytě modrou linkou je vykreslen VIX a červeně klouzavý průměr.

Monte Carlo Analysis… Median AR 22%
Profit 25851$ MI 140$ DD 5934$ Capital 10248$
Trades 260 Win 68.5% Avg +58.2p Bars 5
CAGR 8.65% PF 1.64 SR 0.60 UI 4% R2 0.95

Nelíbily se mi propady a tak jsem dosadil podmínku „obchoduj jen když je trh nad ročním průměrem“. V této verzi je strategie méně výnosná, ale má vyšší sharpe ratio.

Hypotetické výsledky obchodování SPY na základě pohybů VIX.

Monte Carlo Analysis… Median AR 19%
Profit 17317$ MI 94$ DD 2920$ Capital 7479$
Trades 183 Win 71.0% Avg +61.7p Bars 5
CAGR 6.75% PF 1.84 SR 0.72 UI 5% R2 0.97

Equity křivka je rostoucí. Nosná myšlenka používat VIX jako parametr pro obchodování se zdá být zajímavá. Graf ale představuje skoro dvacet let času a za tu dobu by to podle mě chtělo lepší výsledky. Líbí se mi schopnost systému projít krizí s menší ztrátou, než dosáhl podklad, ale některé roky až tak růžové nejsou. Jsou tam i několikaletá období, kdy systém není ziskový nebo je dokonce ztrátový.

Systém se v některých parametrech zdá přeoptimalizovaný. Jednak úplně nevím, proč používat klouzavý průměr zrovna 10 dní a také se mi nezdá přidaný pevný parametr u podmínky pro vstup „* (1 + 0.046)“. Zdá se, že autor potřeboval zlepšit výsledky a tak si k hodnotám přičetl/odečetl určitou hodnotu. Na těchto historických datech to sice výsledky zlepší, ale je to podmínka, která by zlepšila systém jako takový? Jako by šlo o ladění výsledků na určitá data, nebo ne?

Walk Forward Optimalizace/Analýza

Otestuji tři parametry, prvním je velikost klouzavého průměru, druhým pevná hodnota, o kterou se klouzavý průměr posouvá nahoru a třetím pevná hodnota posunu klouzavého průměru dolů.

Na obrázku jsou výsledky Walk Forward Analýzy klouzavého průměru. Při tomto testu byly všechny ostatní parametry skriptu zachovány, mění se jen hodnota klouzavého průměru. Červené sloupce vyjadřují profit factor (celkový zisk/ztráta), světle modré počet ziskových obchodů a tmavě modré počet ztrátových obchodů. Nejlepší hodnota je opravdu 10, ale není neprůstřelně robustní a hrozí přeoptimalizace – výsledek okolních hodnot se totiž o dost liší. Robustnější se mi zdá hodnota 8 nebo 9. Každopádně mi výsledky nepřipadají hrozné a s tou přeoptimalizací to není tak špatné jak se mi zdálo.

Druhý obrázek ukazuje posun klouzavého průměru nahoru. Čím větší je posun klouzavého průměru nahoru, tím nižší je počet obchodů, což je celkem logické. Vyšších hodnot dosahuje VIX v menším množství případů. Je hezké, jak se tím také zvyšuje profit factor.

A konečně třetí obrázek ukazuje posun klouzavého průměru směrem dolů. To je hodnota určující výstup z obchodu. Opět čím vyšší odskok od klouzavého průměru, tím méně obchodů, i když profic factor je nejlepší v nízkých hodnotách.

Celkově je to zajímavý pokus, ale na obchodování na živo to není. Především se mi při současných trzích nelíbí nasazovat systém „long only“. Možná na jiném trhu, ale na americkém ne. Amerika stoupala až příliš mnoho let, úrokové sazby se začínají zvyšovat, tím se začne snižovat množství peněz v oběhu a také se tím změní všechny analýzy diskontovaných peněžních toků, ze kterých ceny akcií vycházejí.

Jsem rád, že mám naprogramované používání VIXu a stažená jeho historická data pro další testy. Myšlenka hraní si s VIXem v kombinaci s jinými trhy je lákavá. VIX se taky dá použít jako „vypínátko“ pro nějaké systémy. Jeho využití je spousta.

Strategie je inspirována knihou Short Term Trading Strategies That Work (English Edition)

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, , , ,

Komentáře k článku Nákup akciového indexu SPY podle pohybů indexu strachu VIX (celkem 2)

  1. Kuba 19.6.2017 at 12:32 #

    Pavle v čem testuješ tady tyhle myšlenky a nápady? Je to Amibroker nebo něco jiného? Díky

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: