Přebytky prémia na trhu s opcemi. Peníze zdarma na stole?

Opce na akciový index SPY stačí vypisovat s robotickou pravidelností bez dalších pravidel a dosahovat zisku. Jen pozor na krytí pro případ nenadálých propadů trhu. Jedná se o továrnu na peníze nebo past?

Ukázka výsledků triviální „strategie“ – vypisování PUT opcí na indexu SPY >30 dní do expirace na striku kolem aktuální ceny.

Vypisování opcí může u některých obchodníků vytvořit pocit, že mají zázračnou strategii, ačkoliv jejich systém dost možná odpovídá náhodnému vstupování do obchodů. Je to dané specifikem opčního trhu, který dává poskytovatelům pojištění (prodejcům opcí) prémium za jejich pojišťovací službu (vypisování opcí).

Důvody pro přebytky prémia jsem viděl různé, ale důvod není podstatný. Podstatné je, jak na přebytcích prémií vydělat. Obchodování je zábavné, jenom když generuje zisk.

Je obecně známý fakt, že implikovaná volatilita má tendenci být vyšší, než realizovaná volatilita. Pro prodejce opcí je na trhu zabudované prémium, které stačí sbírat. Je to poměrně férová odměna za riziko spojené s prodejem pojištění. Vypisování opcí je jako prodej pojištění. Pokud opční obchodník vede svou pojišťovnu správně, tak má rizika předem promyšlená a inkasuje zisk.

Podle testů v knize Volatility Trading od Euana Sinclaira tyto přebytky jsou především na indexových opcích, ale na jednotlivých akciích nikoliv. Respektive na akciích k tomuto efektu dochází také, ale už je potřeba posuzovat každou akcii zvlášť a volatilitu předpovídat pomocí znalostí trhů, blížících se událostí a podobně. Nelze vypisovat náhodně. Je ale zajímavé, že na indexu stačí náhodné vypisování put opcí a budete vydělávat.

Ovšem pozor, co když americké trhy začnou jít dlouhodobě do strany nebo dolů jako mnoho jiných? Při posuzování strategií na americkém indexu je třeba si uvědomit, že posledních 8 let neúnavně stoupá a to nebude trvat věčně.

S&P 500 PutWrite Index (PUT). Vypisování opcí formou nákupu ETF

Nedávno mě přátelský profesionální opční obchodník nasměroval na zajímavý ETF produkt burzy CBOE. Zveřejňují výsledky PutWrite strategie na trhu S&P 500. Na stránce CBOE k tomuto indexu najdete podrobnosti včetně hypotetických historických dat až do roku 1986. Z těchto historických dat je následující graf.

Historická data S&P 500 PutWrite indexu (PUT), 1986 – 2006. Zdroj dat CBOE.

A toto jsou data od skutečné existence PutWrite indexu, tj. od roku 2007:

Pokud máte zájem tento index reálně zobchodovat, je třeba využít ETF (Exchange Traded Fund) s označením PUTW.

PutWrite index existuje i pro trh Russell 2000 a také pro týdenní opce (ten uvedený výše je pro měsíční). Všechny čtyři PutWrite indexy najdete na stránce burzy. Mimochodem, pokud Vás zajímá strategie covered call na indexu, mrkněte na S&P 500 BuyWrite index.

Propady PutWrite indexu nejsou moc velké. Je to dané tím, že není použita příliš velká páka. To je také dobrý návod pro vypisovatele opcí, jak přežít velké propady trhů – nepoužívat příliš velkou páku.

Jak naložit s přebytky prémia u opcí na indexu S&P 500?

Jak vidíte, opční trhy nabízejí zisky způsobem, jaký je u jiných trhů nevídaný. Na druhou stranu, mnoho obchodníků má averzi k hypotetickému riziku a z toho důvodu není schopno opce vypisovat. Ze všech důvodů pro přebytek prémia na opčním trhu mi tento psychologický připadá jako nejpravděpodobnější. Lidé se raději pojistí, než aby sami byli pojišťovnou.

Jak naložit s těmito informacemi je na každém traderovi. Je například možné vytvořit systém vypisování PUT opcí a pro vyhnutí se velkým propadům přestat obchodovat pokaždé, když se VIX zvýší nad určitou hodnotu, třeba 30.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, ,

Komentáře k článku Přebytky prémia na trhu s opcemi. Peníze zdarma na stole? (celkem 2)

  1. Viktor 26.4.2018 at 16:54 #

    Zajimavy clanek jen mi osobne prijde naopak nejidealnejsi na vypis naked put kdyz je VIX nad 30.

    • Pavel 27.4.2018 at 8:58 #

      Ono to vypadá logicky, ale vypisovat při turbulencích dobách je pro některé moc velký adrenalin :) Problém je v tom, že jednou „shit hits the fan“ a návrat VIX pod 30 bude v nedohlednu.

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: