Bitva s Modrou pyramidou a Komerční bankou pokračuje. Vítězství na dosah!

Finanční arbitr nedávno rozhodl prakticky ve stejném sporu, jaký vedu s Modrou pyramidou ohledně (podle mě) neoprávněného ukončení stavebního spoření ze strany Modré pyramidy.

Arbitr rozhodl ve prospěch zákazníka Modré pyramidy, tedy že stavební spoření má pokračovat dál a Modrá pyramida nemá právo jej ukončit ani při přespoření cílové částky.

Jako David proti Goliášovi si připadá běžný občan proti velké instituci, jakou je Komerční banka a její stavební spořitelna Modrá pyramida. Tohle jsou ovšem ty chvíle, kdy jsem rád že jsme členy Evropské unie. Na základě předpisů EU jsme totiž do právního řádu začlenili institut finančního arbitra. Jeho rozhodnutí se dá napadnout u soudu, takže výsledek sporu u arbitra záležitost nemusí ukončit. Nicméně finanční arbitr je bezplatný, jedná rychle a může udělovat pokuty. Instituce může výsledek sporu uznat a už se nesoudit, záleží to na jejím rozhodnutí. Ostatně soudit se může i malý David, takže je to fér.

Rozhodnutí fin. arbitra v podobném sporu s Modrou pyramidou

Pokud jste nečetli můj předchozí článek k této kauze, doporučuji nejdříve přečíst zde.

Finanční arbitr rozhodl v prakticky stejném sporu ohledně jednostranného ukončení stavebního spoření stavební spořitelnou, viz Sbírka rozhodnutí finančního arbitra, kde jsou tyto dokumenty k prvním rozhodnutí o podobné kauze:

Pravděpodobně to není konec a Modrá pyramida podá žalobu k soudu. Problém je, že soud pro Prahu 2 v těchto rozhodnutích mimo jiné konstatoval, že „ze smlouvy o stavebním spoření nevyplývá právo klienta pokračovat ve spoření i poté, kdy je dosažena cílová částka.“ Jeho názor se s názorem finančního arbitra liší, ale je docela možné, že v jiném sporu se soud zachová jinak.

Má to smysl, jít do sporu s Modrou pyramidou?

Jeden čtenář mi napsal, že na spor nemá žaludek. Na to přesně instituce jako Modrá pyramida nebo Komerční banka hřeší, že se lidé nebudou bránit. Pokud se nechcete bránit, i když zde máte tak krásné nástroje jako bezplatného finančního arbitra, není Vám pomoci. Až když Modrá pyramida uvidí, že při porušení podmínek se bez váhání všichni obrátí na arbitra a pak o tom píšou všude po internetu články, až potom se něco změní. Jednak zjistí, že se jim to nevyplatí a jednak vlna negativních informací (které z internetu už nikdy nezmizí) takovou instituci poškodí natolik a dlouhodobě, že si příště dají pozor.

Ve světě velkých firem platí jediné pravidlo: peníze. Cílem firmy je dosahovat zisku a v boji o zisk není místo pro citlivky. Řeknete si, že to není fér. Kupte si jednu akcii Komerční banky a pak pozorujte, zda se Váš názor změnil. Ano, narážím na to, že akcionáři od firmy očekávají, že bude dosahovat zisku. Firma má dokonce povinnost upřednostnit práva akcionáře před jinými. Kdyby se z firmy stala sociální služba, porušovala by práva akcionářů. V rozhodnutí komu dát přednost – akcionáři nebo zákazníkovi, má každá firma naprosto jasno.

Stěžovat si na špatné chování zarezlých institucí a když na mě přijde řada schovat se do kouta nedává smysl. Spor u arbitra lze zahájit přes internet za pár minut! 

Z hlediska chladnokrevného investora je dobré podívat se na situaci čistě finančně, jako to dělá instituce.

Dodatek: Jeden čtenář mi napsal, že se také pustil do boje s Modrou pyramidou prostřednictvím vasenaroky.cz. Po dvou letech je s ostatními „nespokojenci“ čeká 4. 10. první soudní stání. Tak jsou zvědaví, jak to dopadne, ale očekává se, že se MP bude bránit všemi možnými prostředky. Držím palce!

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, , ,

Jeden komentář k článku Bitva s Modrou pyramidou a Komerční bankou pokračuje. Vítězství na dosah!

  1. Viki 11.11.2017 at 14:26 #

    Držím Vám palce, má to smysl, nebuďme ovce a braňme se.

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: