Kam investovat 80 tisíc? Já bych to udělal takto…

Kamarád Radim se mě zeptal, kam má investovat svých osmdesát tisíc. Do sebe už investuje, do vlastního podnikání také, jsou to prostě peníze navíc. Co bych v jeho situaci udělal já, na základě skoro dvaceti let zkušeností s různými investicemi?

Představte si, že těch osmdesát tisíc máte vy. Co budete dělat?

Vybrat si jednotlivou akcii?

Radim poznamenal, že uvažuje koupit Google, protože to je jistá investice a za 30 let bude určitě mít peníze zhodnocené. Co na to říct… Google teď vypadá nesmrtelně, ale to vypadalo taky Yahoo a mnoho dalších. Bez hlubšího studia bych se ani neodvažoval tvrdit, že Google tady za třicet let ještě vůbec bude. Zrovna technologické firmy patří k nejrizikovějším. Radimova úvaha je typická ukázka laického přístupu: „když ten Google pořád roste, to on poroste pořád, je to jistota.“ Jó, kdyby to bylo tak jednoduché, jsme všichni nejbohatší lidi světa.

Můj názor je, že pokud chcete investovat do akcií a nemáte akcie jako svůj hlavní koníček, měli byste jedině koupit index. Index je X největších firem dohromady a jejich seznam se mění, takže to už je vlastně investiční strategie sama o sobě.

Pro laiky (tj. pokud se nevyznáte v makro ukazatelích a nesledujete je) považuji za vhodné index nekupovat najednou, ale každý měsíc dávat peníze stranou a kupovat nějaký index. Je to kvůli zabránění situace, že nakoupíte za vrchol trhu a pak se to propadne. Když kupujete postupně, tak někdy koupíte draho, někdy levně, a ve výsledku se to nějak zprůměruje a snad z toho vyjdete dobře.

Upozorňuji, že není jenom jeden index. Jsou indexy zemí, index EU, indexy různých sektorů, indexy globální atd. Už jenom vybrat index je makačka.

Nepodlehněte mýtu, že akcie dlouhodobě vždy rostou. Podívejte se na akcie Japonska, index Nikkei 225. Už 30 let klesá/jde do strany:

Japonsko je v třicetileté recesi.

Budou akcie pořád stoupat?

Ray Dalio, zakladatel největšího fondu na světě, kterého dost uznávám, předpokládá, že celý svět čeká už za pár let (slovy dva) přesně taková obrovská recese, jakou zažívá Japonsko. To v překladu znamená, že byste taky mohli koupit index za 80 tisíc a pak koukat jak Vaše akciová pozice deset let klesá na hodnotě a pak jde do strany. Ano, nakonec to přece jen vystoupá, ale to už budete v důchodu (pokud jste teď mladí).

Podle mě ty časy, kdy stačilo prostě hodně dlouho držet, jsou pryč. To co vidíme na trzích v současné době jsou poslední stoupající křeče.

Poslední taková obrovská recese byla v třicátých letech min. století. Tato snad nebude tak tragická, ale velká bude.

Problém je samozřejmě v tom, že já se třeba pletu. Ray Dalio taky nemusí mít pravdu. Ostatně on říká, že do dvou let nastane recese s pravděpodobností 70%, stále je tady těch 30%.

Taky nikdo neví, jak budou reagovat centrální banky, až nastane příští recese. Budou dál cpát peníze do dluhopisů? Nebo zvolí jinou taktiku? Nastane po jejich krocích velká inflace a zvýší se úrokové míry? Nebo co bude? Na to jsem abych řekl pravdu malý pán, abych toto uměl odhadnout.

Riziko je všude, rozhodnutí je na Vás

Každopádně akcie jsou vysoce rizikové. To zní cize, takže v překladu: na akciích nejspíš proděláte. To je překlad slovního spojení „vysoce rizikové“ do „lidštiny“.

Já sám mám koupeno trochu ČEZu. Jsme v expanzi a očekávám, že ještě rok-dva budeme. Takže akcie by mohly dál stoupat. Ale já se třeba pletu.

Každý se musí rozhodnout sám za sebe a udělat si svůj domácí úkol. Investovat podle mého názoru nejde tak, že Vám kamarád napíše do e-mailu „kup Google Radime“ a Vy ho koupíte. Stejně tak se nelze rozhodnout podle jednoho článku na internetu.

Kam investovat, když ne do akcií

Napadají mě pro Radima třeba tyto možnosti investování:

 • investovat do sebe (je to nejvýhodnější investice ze všech, jen je limitována časovými možnostmi a životní energií).

Pokud do sebe Radim zainvestováno má (neboli nemá víc energie či času na absolvování dalšího kurzu, kterým by zvýšil svou hodnotu na „trhu lidí“) a do podnikání taky, tak:

 • koupit zlatou minci (předpokládá se, že mít 5-10% ve zlatě je s ohledem na stoupající pravděpodobnost recese dobré),
 • nějaká česká akcie, třeba ČEZ (vyhnete se kurzovému riziku),
 • koupit garáž nebo jinou malinkou nemovitost, garáž se dá pronajmout,
 • koupit nějaké pole, jsou i takto levná,
 • Radim je z Ostravy, takže by klidně mohl koupit byt na hypotéku (v Ostravě jsou levné) a splácet hypotéku z pronájmu – asi by musel ještě nějaké peníze přihodit, ale to snad zvládne.

Vzhledem k tomu, že Radim je v Ostravě a my pražáci závistivě koukáme na ostravské ceny bytů, bych šel do bytu v Ostravě. Riziko že se něco pokazí je u promyšlené koupě bytu v centru minimální. Centrum bude vždy centrum.

Především by si Radim měl z hlavy vyoperovat představu, že investování je určitý malý úkol, nad kterým stráví pár hodin a má to vyřešené. Investování je činnost dlouhodobá, soustavná. Nemusí být nutně pracná, spíš jde o to, že je to něco na co člověk myslí, uvažuje o tom, mluví o tom s lidmi, s kamarády atd.

Krása bytu je v tom, že Vám banka dá páku (půjčí Vám) 1:10 a přitom riziko je malé. Na nic jiného Vám banka nepůjčí. Za 20-30 let budete mít byt, přitom jste ho nezaplatili. Zhodnocení Radimových 80 tisíc pohádkové.

Otázka samozřejmě zní, jestli raději nečekat na recesi, že třeba ceny bytů ještě klesnou, i v Ostravě. Odpověď není jednoznačná, to musí Radim promyslet. Podle mě v Ostravě lze byt koupit i teď, ale Radime, jsou to tvoje peníze a tvoje nervy, takže se rozhodni sám :)

Mimochodem, přesně pro takové lidi jako je Radim dělám svůj seminář o investování. Probírám tam různá aktiva a jejich výhody/nevýhody. Aktuální termíny najdete na Naucmese.cz zde.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, ,

Komentáře k článku Kam investovat 80 tisíc? Já bych to udělal takto… (celkem 8)

 1. Viktor 10.4.2018 at 12:33 #

  „statně on říká, že do dvou let nastane recese s pravděpodobností 70%, stále je tady těch 30%.“ Tyhle předpovědi mě fakt baví… by mě zajímalo jak na to ten pán přišel, že to je zrovna 70%?? Že to není 80% nebo 60%… ve většině případu naprosto nepodložený vymysl jen aby dodali své predikci trohu vážnosti a vypadalo to jako že ví o čem mluví…
  Jinak článek pěknej… sice asi začátečník bude mít stejnej problém s indexem jako s výběrem akcií… a za 80 tisíc kopí tak max. 15ks SPY…
  Ovšem jako koupit za to zlato bez jakýho koliv cash flow… mi jako fakt dobrej nápad nepříjde… Kromě toho by mě zajímalo, kterej investiční genius přišel s tou formulkou 5-10 někdo říka až 20 %, že by mělo být vezlatě…:D To zas vymyslel nějakej prodejce a všichni se toho chytli… Protože logiku to nemá vesměs žádnou… A jako hedg je ve finále fyzické zlato na nic.

  • Pavel 10.4.2018 at 12:57 #

   Přesně tak, už jenom vybrat index je makačka. S tím zlatem jde podle mě hlavně o to, že se nedoporučuje sázet jenom na něj.

 2. Zdeněk 17.5.2018 at 12:44 #

  Viktor: …kterej investiční genius přišel s tou formulkou 5-10%…
  Byl to pravděpodobně právě Ray Dalio s jeho „All seasons“ portfoliem. 3 roky starý článek k tomuto tématu: http://www.vhi.cz/blogporadci/item/all-seasons-ray-dalio-odkryl-tajemstvi-sve-veleuspesne-strategie

  Jako zajímavá alternativa k indexovému investování mi připadají ETF kopírující Morningstar Wide Moat index. Je to docela dobrá kombinace aktivního a pasivního investování. Pro USA tickery WMW a MOAT, za posledních 10 let výnos cca 200% oproti 100% které udělal index S&P 500. Pro firmy mimo USA ticker MOTI, ale tohle ETF neexistuje ani 3 roky, tak nemá moc smysl sledovat výkonnost (zatím stejná jako benchmark). Pro rychlé pochopení, jak tyhle fondy fungují doporučuju tenhle článek: http://www.vhi.cz/blogporadci/item/9-novych-pozic-v-indexu-morningstar-wide-moat-focus

  ps: S poradenskou firmou VHI (viz odkazy) nemám nic společného. Před pár lety jsem náhodou narazil na jejich blog, na kterém se tak jednou za rok objeví zajímavý článek.

 3. Patrik 13.7.2018 at 11:39 #

  Ahoj,

  imho si myslím, že pořád je lepší dávat do akcií než do banky nebo pod polštář. Protože pokud bude recese, dotkne se to stejně všeho a všech. Takže pokud si Pepa dá 100k pod polštář a já 100k do akcíí a za 7 let bude recese, tak si Pepa koupí asi stejné prd jaké já z těch výnosů akcií. Je to ale můj zcela laický pohled. Nebo se pletu?

  • Pavel 15.7.2018 at 15:12 #

   Ahoj, se základní myšlenkou tvé úvahy nejde než souhlasit. Ďábel se ale skrývá v detailech.

   Problém je, jak „to dát do akcií“. Je těžké vybrat jenom akciový index, natož kdybys chtěl vybrat jednu akcii. Stejně tak je dost těžké vybrat správný fond.

   Po několika letech zkoumání akciových trhů můžu tak leda říct, že mám zhruba tušení jak to funguje, ale že bych teď z fleku věděl co bude za 20 let nahoře, to tedy nevím. Samozřejmě mám nějaké úvahy, ale čím víc vím, tím víc vím kolik toho nevím :-D

   Zvládnout celou problematiku akcií aspoň do té míry, že budeš přibližně vědět jak trhy fungují, jak fungují měny a makro, je podle mojí zkušenosti dost náročné. A teprve potom můžeš nějak rozumně začít uvažovat o tom, že si vybereš do čeho v akciích investovat. A to nemluvím o nutnosti natrénovat svou psychiku a to jde jedině praktickým obchodováním, knížky nepomůžou.

   Daniel Gladiš dokonce s oblibou říká, že s akciemi se prvních 20 let učíš a až pak se dá mluvit o nějaké znalosti (která neznamená, že ti to půjde, ale aspoň budeš vědět proč to nejde).

   Naproti tomu, neudělat blbost při koupi bytu není až tak těžké. Stačí absolvovat nějaký ten seminář, počíst něco na internetu, poradit se s kamarády co s tím mají zkušenosti, zmapovat si trh, sledovat inzerci, jít na několik prohlídek a pak už jen koupit.

   Radim má daleko větší šanci, že si bude umět vybrat byt, než že si vybere správný způsob jak investovat do akcií. O tom ostatně svědčí to, že jako investice do akcií mu připadá ideální koupit Google a 20 let ho držet, že ten bude určitě nahoře. No, třeba bude, ale třeba taky ne, to opravdu nikdo neví.

   Další věc je, že na byt je možné vzít si hypotéku, na akcie ne. Z bytu taky jde neustále nájem a ten se s recesí sníží jen mírně nebo vůbec.

   Ale možná jsi v akciích zběhlý, takže pak je v tvém případě moje úvaha špatná. Radim o nich neví nic.

 4. Folí 21.10.2019 at 17:17 #

  Dobrý den,

  děkuji za článek. Rád bych se vás zeptal, co si myslíte o investici do dluhopisů. Jsem naprostý začátečník a tato možnost mě zaujala. Snažil jsem se něco nastudovat a našel jsem poměrně kritické názory https://www.e15.cz/video/bilance/bilance-cesko-pada-do-pekla-firemnich-dluhopisu-investory-cekaji-miliardove-ztraty-1355917. Naopak celkem mě zaujala tato https://finex.cz/rubrika/dluhopisy/ rubrika, kde se mi to jeví jako poměrně dobrá volba. Co si myslíte o nějaké rozumné první investici v tomto směru?

  Moc děkuji a přeji příjemný den.

  • Pavel Bambásek 28.10.2019 at 19:03 #

   Asi vám jde o reklamní odkaz na finex, ale nevadí :)

   Tak pro ostatní: Dluhopisy mi nepřijdou špatné, pokud si pečlivě prověříte emitenta (toho kdo dluhopisy vydává). Je to bezpracné a úrok je daný. Znovu ale opakuji, že je potřeba vědět ke komu investuji, protože krach té firmy znamená, že nedostanu nic.

   • Folí 14.11.2019 at 16:26 #

    Dobrý den,

    opožděně děkuji za odpověď. Jestli mě odkážete na nějaké konkrétní ověřené, budu moc rád :).

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: