Investiční fond J&T Money. Co vidím na první pohled

Investiční fond investiční společnosti J&T s názvem J&T MONEY CZK investuje převážně do dluhopisů skupiny J&T. Při výběru dluhopisů se nijak neomezují ratingem nebo jinými kritérii. V článku bych rád ukázal svůj pohled, jak přistoupit k prvnímu oťuknutí fondu.

Na fond J&T MONEY CZK jsem se podíval ze zajímavosti, na dotaz kamaráda. Do konce března fond umožňoval vstup bez vstupního poplatku. Za správu účtují příjemných 1% ročně.

Už Benjamin Graham popsal, že poplatky jsou při výběru fondu jeden z podstatných parametrů, takže z tohoto pohledu je to dobré. Nízké poplatky ale pro výběr fondu nestačí.

Vybráno z podrobností o fondu:

 • Fond není ve výběru dluhopisů omezován kategorií emitenta, mírou modifikované durace dluhopisového portfolia, ani požadavky na hodnocení kvality držených dluhopisů (rating).
  To v překladu znamená, že můžou kupovat jakékoli dluhopisy. Dluhopis je jen sexy název pro půjčku. Fond tedy může půjčovat jakýmkoli firmám, i těm rizikovým.
 • Fond je určen investorům, kteří se chtějí podílet na investičních nápadech skupiny J&T.
  Tahle věta na mě působí tak, že celý tento fond je vlastně půjčka firmě J&T na jejich vlastní projekty. Když si koupíte podílový list tohoto fondu, tak vlastně půjčujete peníze skupině J&T a ta si s nimi může v zásadě dělat cokoliv.

Největší podíl portfolia mají v dluhopisech JTFG. Pokud jsem správně hledal, tak se jedná o dluhopisy firmy J&T Global Finance IV, B.V., o které ovšem nejdou najít žádné informace. Za dluhopisy ale údajně ručí firma JTFG. Není mi jasné, proč peníze putují přes několik firem. Snad daňové důvody, možná jiné.

Poslední výroční zpráva firmy JTFG je z roku 2015 a dozvíme se v ní:

 • 10% firmy vlastní Číňané.
 • Vlastní mnoho akcií nějaké chorvatské banky a slovenské Poštovní banky.
 • S ohledem na provázanost mnoha firem dohromady by analýza byla dost složitá. Analýza jedné akcie je proti tomu čajíček.
 • Na hlubší analýzu portfolia fondu by to chtělo projít všechny dluhopisy portfolia a všechny výroční zprávy firem, kam ty peníze jdou, udělat si jejich analýzu.
 • Než dělat tak složitou analýzu, to je lepší se zaměřit na portfolio manažera a strategii fondu a rozhodnutí učinit z této strany.

Portfolio manažer Mgr. Miloslav Zábojník

Mgr. Miloslav Zábojník

Mgr. Zábojník je předseda představenstva a tak předpokládám, že jej mohu označit za portfolio manažera. Věnuje se kapitálovým trhům, kolektivnímu investování, výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, nemovitostem a developerským projektům. Je vůbec možné zvládat tolik věcí pořádně?

Našel jsem s ním jen jeden rozhovor na internetu a nic víc. Je to tedy takový klasicky skrytý portfolio manažer. Mám raději fondy s transparentním a otevřeným portfolio manažerem. Systém skrytých portfolio manažerů mi připadá v dnešní době překonaný. Vůbec mi nejde do hlavy, jak může někdo investovat do fondu, když ani netuší kdo je portfolio manažer.

V onom rozhovoru na peníze.cz mluví Zábojník o fondu J&T Opportunity, kde je také portfolio manažerem. Zde je vidět jeho vývoj:

Vývoj fondu J&T Opportunity

Od roku 2008 do dnešního dne je J&T Opportunity v mínusu. To není moc lichotivé. Taky moc nerozumím jejich strategii. V portfoliu mají např. ČEZ, Unipetrol, ale také Apple nebo Twitter. Neumím si představit investiční strategii, která zahrnuje český ČEZ a zároveň Twitter. Je to dost náročný záběr pro analýzy. Je pro mě také záhadou, podle jakého klíče vybírají akcie do portfolia. Žádný společný znak tam nevidím.

Jen tak z legrace jsem otevřel stránku dalšího fondu J&T Perspektiva. Předsedou představenstva a tedy i portfolio manažerem je opět Zábojník. U tohoto fondu je křivka zhodnocení rostoucí, tak aspoň že tak. Opět jde o fond investující do dluhopisů investiční skupiny J&T.

Další fond J&T Flexibilní již nepřekvapí – manažerem je opět Zábojník. Křivka opět rostoucí a opět jde o dluhopisy.

Další fondem je J&T Komoditní fond, ten se nemá s čím vytáhnout – od založení se propadl o -50% (-10% p.a.). Stejné jméno portfolio manažera už nikoho nepřekvapí.

Vývoj fondu J&T Komoditní

Takhle bychom mohli proklikat všechny fondy J&T a nejspíš se dozvíme to stejné.

Suma sumárum se mi zdá, že Mgr. Zábojník není pro fond záruka dobrých výsledků. S ohledem na množství fondů pod jeho správou se ani není čemu divit. K tomu jistě vykonává mnoho dalších funkcí souvisejících s jeho jinými obory. To není předpoklad pro skvělé výsledky fondu.

Kladných čísel pod vedením Zábojníka dosahují jen dluhopisové fondy. Nemilou vlastností dluhopisových fondů je riziko krachu emitenta. U takového fondu se může kdykoli stát, že některý z emitentů nakoupených dluhopisů zkrachuje a fond bude mít rázem velký propad. Taková událost může reálně nastat. Do té doby může fond roky vydělávat a působit jako oáza bezpečí a jistoty.

Takhle nějak si myslím, že má smysl posuzovat fond na první pohled, když se rozhodujete zda do něj investovat. Souhlasíte nebo máte jiný názor? Napište to do komentářů. Hlubší zkoumání by následovalo po úspěšném prvním kole rozhodovacího procesu.

Inflace se začíná malinko probouzet a spolu s ní u některých lidí nutkání „nějak“ naložit s penězi. Na svých seminářích o investování prezentuji názor, že hotovost je také investice a ztrácet -2% ročně na inflaci sice výhodné není, ale je to jistota a je to pořád lepší než bez rozmyslu riskovat. Koruna nejspíš bude v dohledné době dokonce posilovat a tím spíš se dá korunová hotovost považovat za investici sama o sobě. Považovat hotovost za investici je psychologická pomůcka, jak odolat nutkání okamžitě investovat.

Pokud Vás zajímají různé investiční metody pro aktivní investory, doporučuji navštívit seminář.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, ,

Komentáře k článku Investiční fond J&T Money. Co vidím na první pohled (celkem 7)

 1. Emil 21.6.2017 at 7:34 #

  dobrý den,

  manažer fondu Money je Ing. Martin Kujal, CFA, stačí se podívat sem: http://www.jtis.cz/fondy/fondy-pro-verejnost/jt-money-czk
  opportunity je Ing. Michal Semotán a komoditního Ing. Marek Janečka, CFA

  • Pavel B. 21.6.2017 at 7:55 #

   Dobrý den, opravdu, je to tam ve sloupci vpravo uvedené, přehlédl jsem to. Ve statutu fondu to bohužel není. Pana Kujala vidím ještě u fondu J&T Bond a J&T Flexibilní.

   • Martin 27.6.2017 at 9:09 #

    Jelikož jste do osoby manažera vkládal hlavní body pro hodnocení fondu, tím přehlédnutím se Vaše hodnocení shora v podstatě ruší…?

 2. Martin 27.6.2017 at 9:18 #

  A zapomněl jsem doplnit, jaký je Váš vztah k hodnocení fondů (Forbes?), kde právě zde probíraný fond vyhřál již 3x po sobě ve své kategorii, mezi mračnem jiných fondů.

  • Pavel B. 27.6.2017 at 10:45 #

   Podle informace na jejich webu se skutečně zdá, že fond má „manažera na papíře“ a „skutečného manažera“. K tomu je možná nutí legislativní požadavky, takže to nemusí znamenat nic negativního.

   Můj názor je asi takový, že pokud někdo chce půjčit skupině J&T za úrok 3,68%, tak je pro něj fond vhodný. Já o té skupině nic nevím a o projektech na které peníze používají už vůbec nic. Když o něčem nic nevím, tak do toho nemůžu investovat a to bych doporučil i každému jinému člověku. Mě připadá aktuálně jako nejlepší varianta pro mnoho lidí sedět z velké části na hotovosti a nedělat nic, ale to bohužel většina lidí nerada slyší. A já se konec konců třeba pletu.

   Ještě bych rád dodal, že bych tento rychlý článek nenazval „hodnocení“. Bylo to jen takové rychlé prolétnutí informací o fondu. Trvalo mi asi dvě hodiny včetně napsání článku, čili k tomu prosím přistupujte jako k informaci typu „jedna paní povídala“, resp. „jeden Pavel říkal“.

  • Pavel B. 27.6.2017 at 10:50 #

   Koukám na to hodnocení fondů Forbes. Podle jejich webu http://www.investiceroku.cz/metodika/ tam hodnotí v podstatě jen roční zhodnocení fondu a kolísavost hodnoty v průběhu roku. To podle mě pro výběr fondu nestačí. Vybrat fond je velmi těžká věc a každý by tomu měl věnovat hodně času a úsilí, než se rozhodne. Podobné žebříčky pro mě osobně roli nehrají. Považuji je za marketingové nástroje, nikoliv za směrodatné z hlediska hodnotné informace.

 3. Martin 29.6.2017 at 7:08 #

  Pavle B, děkuji za názory.

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: