Býčí a medvědí trhy v USA od roku 1903

Býčí trh znamená stoupání – býk útočí rohy zespoda nahoru. Medvědí trh znamená klesání – medvěd útočí horními tlapami seshora dolů. Nejznámější poučka obchodníků na burze zní „trend is your friend“ neboli „trend je tvůj kamarád“.

Býčích a medvědích akciových trendů bylo v USA od roku 1903 celkem 12 (na indexu S&P 500). Průměrný akciový býčí trh trval 8,1 roku a měl zisk 387%. Průměrný akciový medvědí trh trval 1.5 roku se ztrátou 35%.

Současný býčí trh začal v březnu 2009. Je to 7. nejdéle trvající a 6. nejsilnější. Aby trval nejdéle ze všech, musel by pokračovat až ke konci roku 2023. Aby byl ze všech nejsilnější, musel by narůst o dalších 665%.

Graf býčích a medvědích trhů v USA na indexu S&P 500 (zdroj).

To nám dává perspektivu o anatomii amerického akciového trhu. Jsou to zajímavé informace, ale pro obchodování celkem nepoužitelné. Abychom mohli tato data použít pro obchodování, musíme se zamýšlet a testovat dál, ale to již nechám na každém z Vás.

Odstrašujícím příkladem jsou trhy Japonska, které jsou už 30 let v medvědím trendu. Pokud souhlasíme s teorií Raye Dalia, že nás čeká velká recese kvůli konci dluhového cyklu, pak všechna stoletá historická data jsou k ničemu, protože dluhový cyklus v Americe naposledy končil v třicátých letech minulého století a to byla zcela jiná situace z hlediska centrálních bank, technologií a provázanosti světa. Jak bude případně vypadat velká světová recese nyní, to je otázka za všechny peníze.

Očividnou základní ochranou je strategické rozmístění investic mezi různá aktiva neboli diverzifikace na různé investiční strategie (např. pozemky, zlato, akcie a tak dál). Aktuálně dělám dvouhodinové semináře o různých investičních metodách. Přihlašte se k odběru novinek zadáním svého e-mailu níže a až bude další seminář, pošlu Vám e-mail.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, , , , ,

Zatím bez komentářů. Buďte první a napište komentář.

Napsat komentář

Všechny informace poskytované na tomto
webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům
a neslouží jako investiční doporučení.

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: