Obchodování na burze a štěstí

Jak poznat, jestli při obchodování máte jenom štěstí a nebo opravdu víte, co děláte? Zní to snadněji než vypadá.

Čtyřlístek. Foto anitapeppers z Morguefile

Čtyřlístek. Foto anitapeppers z Morguefile

Štěstí má na obchodování obrovský vliv. I zkušení profesionálové to vědí.

Například v knize So You Want to Start a Hedge Fund: Lessons for Managers and Allocators autor Ted Seides přikládá obrovskou váhu roli štěstí při zakládání investičního fondu. Ted Seides investuje do startujících fondů a viděl mnohokrát, jakou roli hrálo štěstí nebo smůla. Zakladatel fondu může být skvělý investor, pracovitý a schopný, ale pokud zrovna na potvoru rok po založení fondu nebudou trhy příznivé pro jeho strategii, fond nejspíš půjde ke dnu.

Nad rolí štěstí v obchodování se neustále zamýšlím. Jak poznat, jestli pouze nemám štěstí?

Domnívám se, že jediným absolutním hodnocením je dostatečné množství obchodů, dostatečně dlouhá doba obchodování a zdravý selský rozum při hodnocení obchodní strategie.

Dost špatně se hodnotí role štěstí u investora, který za život koupil pouze tři akcie a všechny stoupaly. Věděl, co dělá? Neměl náhodou jenom štěstí?

Díky opcím hodnotím trhy pomocí pravděpodobností a tam je vidět role štěstí a smůly na první pohled.

Pokud existuje 0,5% pravděpodobnost, že trh vystartuje směrem vzhůru o 20% za dva měsíce, jednou se to asi opravdu stane. Nebo se to nestane nikdy za Vašeho života. Nebo se to stane letos dvakrát za sebou. Případně se to stane, ale vy zrovna budete mít nakoupené akcie a budete se nad tím radovat. A co když zrovna budete mít nad trhem vypsané opční vertikální call spready a Váš obchodní účet dostane drsný zásah červenou barvou. Jak přesně Vás nečekaná událost zasáhne je podle mě opravdu štěstí nebo smůla.

Samozřejmě si můžete pozice hedgovat (pojišťovat opcemi nebo nějakým proti obchodem na jiném aktivu). Nutnost diverzifikace aktiv je také jasná věc. Nikdy byste neměli dávat všechna vajíčka do jednoho košíku.

Karen Burton přestála s obchodováním s opcemi dvě krize a vyšla z nich jako vítěz. Aby se dalo říct, že opravdu ví jak na krize, muselo by jich být tak 100. Toho se doufám nedožijeme a tak se nikdy nedozvíme, jestli měla pouze štěstí na zrovna otevřené pozice, když to vypuklo a nebo šlo o promyšlenou strategii zkombinovanou s hedgováním.

Investiční fondy si vždy nastavují srovnávací parametr. Pokud jde o fond s dlouhodobými investicemi do akcií, hodnotí se podle akciového indexu. Fond nemůže ovlivnit makroekonomickou situaci, pokud se na ní nezaměřuje. Investor si musí vybrat fond dle strategie, která mu vyhovuje a podle toho očekávat výsledky. Akciový fond je úspěšný, pokud se mu daří překonávat akciový index. Znamená to, že výběr jeho akcií je nadprůměrný. Pro správce portfolia je to velká úleva, když nemusí čelit negativní kritice, pokud nastane krize a propady trhů. Warrenovi Buffettovi se asi dvakrát za život propadlo portfolio o děsivých 50%. Díky nastavení srovnání fondu s akciovým indexem může obchodník vědět, jestli fond měl jen štěstí nebo smůlu nebo opravdu umí vybírat dobré akcie. Pokud fond nesleduje makroekonomické ukazatele, tak je aktuální stav ekonomie jenom štěstím nebo smůlou. Toto samozřejmě platí jen u akciových fondů, jiné fondy se musí srovnávat se svým srovnávacím parametrem.

Přeji hodně štěstí.

Odebírejte novinky o investování

Přihlašte se k odběru novinek o investování, ať Vám neunikne investiční příležitost. Můžete teď hned:

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

, ,

Komentáře k článku Obchodování na burze a štěstí (celkem 4)

 1. bl 19.1.2017 at 19:18 #

  Jenom poznámka ke Karen Burton. Z tohoto příspěvku vypadá, že o tom nevíš, ale vyšetřuje ji SEC za pochybné praktiky. Vypadá to, že je velkých problémech, pravděpodobně kvůli tomu, že to přehnala s pákou. Následující článek to rozebírá:
  https://steadyoptions.com/articles/karen-supertrader-too-good-to-be-true-r160/

  • Pavel Bambásek 2.2.2017 at 17:48 #

   Ano, vím o tom. Jsem zvědav na výsledek. Pokud vím, tak vyšetřování SEC ještě nic neznamená. I Warren Buffett byl minimálně jednou vyšetřován. Na výsledek jsem samozřejmě zvědavý, jako asi každý „opcař“.

 2. Petr 4.12.2018 at 19:36 #

  Zajímavé informace. O obchodování na burze se také zajímám. Fascinuje mě, jak zkušení investoři jsou schopni zhodnotit svůj kapitál ročně i o několik desítek procent. Myslíte si, že opce jsou nejvhodnější finanční instrument pro začínající obchodníky?

  • Pavel 5.12.2018 at 8:19 #

   Váš reklamní odkaz jsem odstranil. Zde milí čtenáři vidíte krásnou ukázku prodejce hovadin kolem burzy. Pozor na to, motá se kolem toho spousta těchto mušek svádilek, které vydělávají na prodeji snu o pobytu na pláži. Je to nesmysl, na burze žádné snadné bohatství pro nikoho nečeká, naopak.

Napsat komentář

Novinky o investování na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budeme Vám zasílat upozornění na nové články a novinky o investování určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: